Zverejňujeme / Fotogalérie / Aranžovanie adventných vencov s vecnou a duchovnou odmenou detí

Centrum pre deti a rodiny SvidníkAranžovanie adventných vencov s vecnou a duchovnou odmenou detí

V Detskom domove Svidník sa snažíme deti vychovávať aj v duchu kresťanských tradícii, práve preto sme dňa 26.11.2015 usporiadali súťaž detí v aranžovaní adventných vencov. Organizátorky súťaže Drahomíra Rusinková a Darina Jurčová deťom zabezpečili čečinu, polystyrénové venčeky, drôt, stoly na tvorenie a občerstvenie. Ostatné ozdoby si deti doniesli samy. Buď si ich vlastnoručne vyrobili, alebo s pomocou vychovávateľov. Tie boli najkrajšie... ako kvety z jadierok dyní, hviezdičky, vysušené plátky a kvety z kôry pomarančov. Nazbierané šišky, bukvice, šípky, mach a iné plody z prírody, ktoré si trošku dozdobili podľa vlastnej fantázie.

Nebolo to iba o súťažení, ale aj o zastavení sa, stíšení a zamyslení sa detí. Hneď v úvode Drahomíra Rusinková trošku načrela do histórie a prítomným vysvetlila, čo vlastne znamená Advent. Je to obdobie štyroch týždňov očakávania, kedy sa pripravujeme na príchod narodenia Ježiša na Vianoce. Každá nedeľa v období adventu má svoj špecifický liturgický význam. Prvá nabáda na bedlivosť, druhá je v znamení pokánia, tretia sa nesie v znamení radosti a štvrtá hovorí o udalostiach bezprostredne pred narodením Ježiša. Adventné obdobie vrcholí vigíliou. Klasickým symbolom adventného obdobia je adventný veniec.

Týmto deti boli motivované a aranžovanie nebrali ako súťaž, ale ako tvorbu, ktorá vychádzala zo srdca a pre radosť. Aranžovanie prebiehalo v príjemnej predvianočnej atmosfére, miestnosťou sa tichučko niesli vianočné melódie, rozvoniavalo ihličie a čajík s citrónom. Deti si navzájom pomáhali, požičiavali si veci a radili sa. Pod ich rukami vznikali prekrásne adventné dielka, z ktorých sa veľmi tešili.

Milé bolo aj načasovanie, kedy k nám zavítali aj hostia v zastúpení supermarketu Tesco Stropkov, ktorí o našej akcii vôbec nevedeli a doniesli deťom darčeky. Hostí privítal a poďakoval sa za darčeky pán riaditeľ  Ľubomír Sluk. Naši hostia, keď videli zanietenú prácu našich detí, tak im nedalo a hneď sa začlenili do aranžovania. Deti im podávali ozdôbky a bola medzi nimi úžasná spolupráca. Verím, že sa naši hostia medzi nami cítili príjemne.

V závere naša hodnotiaca komisia, na čele s našimi hosťami, mala čo robiť, lebo vence boli naozaj krásne. Deti dostali vecné odmeny, no snáď najkrajšia bola duchovná odmena, lebo vence nám posvätil náš kolega Alexander Kleban, ktorý je zároveň aj duchovným otcom.

Jurčová Darina, vychovávateľka

1 |  2 

Centrum pre deti a rodiny Svidník">Aktuality

Centrum pre deti a rodiny SvidníkRýchla správa

Meno:

E-mail:

Text správy:

Opíšte reťazec z obrázka:

Overovací reťazec
Vygenerovať nový reťazec