Aktivity / Záujmová činnosť - krúžky / Krúžok šikovných rúk

Centrum pre deti a rodiny SvidníkKrúžok šikovných rúk

Krúžok šikovných rúk (výtvarný) navštevuje aktívne 10 detí. Krúžok však môžu navštíviť aj deti, ktoré naň nie sú prihlásené. Záleží len od toho, či majú chuť a elán niečo vytvoriť, aby si oddýchli a odreagovali sa od každodenných povinností. Deti kreslia, maľujú, modelujú, zhotovujú úžitkové a dekoračné predmety. Niektoré z prác sú zverejňované aj na výstavách a zaradené do rôznych výtvarných súťaží. Avšak cieľom krúžku nie je vždy dôležitý výsledný produkt, ale práve proces tvorby dielka, jeho obsah, výpovedná hodnota a spontánnosť pri jeho vytváraní.  Dôležitým aspektom je podpora tvorivých schopností a vzájomný rešpekt. Výtvarná tvorba obohacuje tvorivosť, posilňuje sústredenie, vnímavosť, sebavyjadrenie, sebareflexiu, vizuálne a verbálne usporiadanie zážitkov, uvoľnenie a nadhľad. Podporuje spontánnu expresivitu, zameriava sa na zážitkovú stránku tvorby. Rozvíja citlivosť a vnímavosť voči estetickým kvalitám života, tvorivosť a citlivosť voči svetu a vzťahom. Pomáha vizuálne vyjadriť najhlbšie myšlienky a pocity vo vzťahu k sebe a iným. Podstatou výtvarných aktivít je tvorivo sa hrať, tým vyjadrovať a lepšie chápať seba a svoje problémy. Sú miestom kde sa stretáva vonkajší svet so svetom vnútorným.

V školskom roku 2014/2015 sa krúžok šikovných rúk zúčastnil a zúčastní týchto výtvarných súťaží:

13.06.2014 sa deti zúčastnili X. ročníka výtvarnej súťaže v maľovaní na chodník „Farebné pastelky“, ktorú usporiadal Zväz Rusínov – Ukrajincov SR v Prešove a Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku. Výtvarné dielko našich detí sa umiestnilo medzi prvými 5 najkrajšími výtvormi všetkých družstiev, ktoré sa do súťaže zapojili.

04.09.2014 boli v Bosákovom dome v  Prešove naše deti ocenené za účasť v medzinárodnej súťaži „Perokresba školy Michala Bosáka 2013/2014“.

10.10.2014 sa deti zapojili do výtvarnej súťaže s názvom „Maľujeme s úsmevom – Kaufland daruje na Vianoce úsmev“. Dve deti za svoje výtvarné dielka získali finančnú odmenu a ich výtvory boli zverejnené v kalendári spoločnosti Úsmev ako dar.

26.10.2014 sme zaslali výtvarné práce do súťaže „Nakresli svojho Integráčika“, ktorú vyhlásilo ÚPSV a R Odbor vykonávania opatrení SPOD a SK v zariadeniach v Bratislave.

20.11.2014 sme spoločne s pani vychovávateľkou zostrojili Tvárne auto z modelovacej hmoty, ktoré sme prihlásili do súťaže „Vianočný projekt 2014: Tvárne auto“, ktorú vyhlásila Nadácia Volkswagen Slovakia. Ocenením bolo pre nás, že naše autíčko postúpilo do užšieho kola 10 najlepších prác detí z celého Slovenska.

V mesiaci marec 2015 sa zúčastňujeme týchto výtvarných súťaží:

 • Výtvarná súťaž pre deti „Tento strom sa mi páči“ – Slovenský zväz záhradkárov Bratislava
 • Výtvarná súťaž „Cyklista očami detí – Peťo Sagan detskými očami, Bicykel a ja“ – Detská tour Petra Sagana a partneri
 • 12. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže detí vo výtvarnom prejave „Spolupráca záchranných zložiek“ – Územný výbor Dobrovoľnej požiarnej ochrany Svidník/Stropkov

V mesiaci apríl 2015 sa plánujeme zúčastniť týchto výtvarných súťaží:

 • Výtvarná súťaž „Staň sa ilustrátorom IV“ – Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria, Hvezdáreň Medzev
 • 7. Ročník celoslovenskej literárnej a výtvarnej súťaže vyhlásenej pri príležitosti 71. výročia SNP a 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny „Cesty za poznaním minulosti 2015“ – Múzeum SNP Banská Bystrica, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov
 • Celoslovenskej výtvarnej súťaže „Krása ukrytá v rozprávkach“ pod záštitou Indického veľvyslanca, jeho exelencie Shri Param Jit Mann - Občianske združenie Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva v Piešťanoch

Súvisiace fotogalérie

Centrum pre deti a rodiny Svidník">Aktuality

 • Centrum pre deti a rodiny Svidník">Podporte svojimi 2 % aktivity detí z centra

  Prispejete tak napr. na letný tábor, materiálne vybavenie a pod. Vopred ďakujeme.
  Pridané/aktualizované: 17.05.2020
 • Centrum pre deti a rodiny Svidník">UPOZORNENIE z dôvodu preventívnych opatrení COVID-19!

  Zvýšená hygiena, zákaz návštev rodinných príslušníkov a verejnosti...
  Pridané/aktualizované: 11.03.2020
 • Centrum pre deti a rodiny Svidník">Pohotovostný kontakt

  24-hodinová pohotovostná služba
  umiestňovanie, krízové situácie...
  0907 703 707
  Pridané/aktualizované: 17.09.2018
 • Centrum pre deti a rodiny Svidník">Od histórie až po súčasnosť 1947-2017 (video)

  4. mája sa konalo slávnostné stretnutie pri príležitosti 70. výročia založenia detského domova. Pri tejto príležitosti bol v úvode slávnostnej akadémie predstavený krátky film - prierez siedmych dekách histórie domova až po jeho súčasnosť.
  Pridané/aktualizované: 05.05.2017

Centrum pre deti a rodiny SvidníkRýchla správa

Meno:

E-mail:

Text správy:

Opíšte reťazec z obrázka:

Overovací reťazec
Vygenerovať nový reťazec